Türkiye’nin 81 İlinde Geçerli: Emeklilerin Tamamına Bedava Olacak

28 Şubat 2023’te Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle birlikte sayıları 16 milyonu aşan emekli vatandaşlar, Türkiye’nin en kalabalık sosyal grubunu oluşturuyor. Yıllar içerisinde asgari ücrete karşı maaşları eriyen emekliler, birçok sosyal faaliyetten geri kaldığı gibi, sağlık hizmetlerinden de eksiksiz şekilde yararlanamamakta.

TÜM EMEKLİLERE TÜRKİYE’NİN TAMAMINDA ÜCRETSİZ

Özellikle ileri yaşlı emekli vatandaşların talepleri sonucunda harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sağlık sistemlerinde yeni bir değişikliğe giderek 81 ilde uygulanacak ve emekliler için ücretsiz şekilde sunulacak uygulama için düğmeye bastı.

Özellikle fizik tedavi gibi pahalı tedavi türlerinde yaşanan talep yoğunluğuna alternatif oluşturması adına kaplıca tedavileri Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine dahil edildi. Bu değişiklikle birlikte SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı olması fark etmeksizin tüm emekli vatandaşlar, Türkiye’nin 81 ilinde kaplıca hizmetinden parasız şekilde faydalanabilecek.

HAK KAZANMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN TEK ŞEY BAŞVURU

Alınan karar sonrası kaplıca tesislerinde yoğun ilgi yaşanabileceğini düşünen yetkililer, hizmetin eksiksiz şekilde yürütülebilmesi amacıyla uygulamayı şarta bağladı. Tüm ödemeleri SGK tarafından karşılanacak uygulamadan yararlanabilmeniz içinse yapmanız gereken şey ise oldukça basit…

REFAKATÇİLERE DE BEDAVA OLACAK

Herhangi bir sağlık kurumundan en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı hekim tarafından sağlık kurulu raporu almak, kaplıca hizmetinden faydalanabilmek için yeterli olacak.

Üstelin hizmete sunulan uygulama, ileri yaşlı emeklilerin de yararlanacağı düşünülerek refakatçileri de kapsayacak şekilde hayata geçirilecek.

BAŞVURU SONRASI 6 AY GEÇERLİ OLACAK

Alınacak sağlık raporu doğrultusunda başvuru yapan emekli vatandaşlar, uygun bulunmaları halinde söz konusu kaplıcadan 6 ay boyunca ücretsiz şekilde yararlanabilecek. 6 ayın sonunda ise tedavinin devam edip etmediği doğrultusunda yeni bir rapor ihtiyacı ortaya çıkacak.

YOL PARALARINI SGK ÖDEYECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), uygulamadan herhangi bir ücret almayacağı gibi, yerleşim yerlerine uzak bölgelerde bulunan vatandaşların da söz konusu uygulamadan istifade edebilmesini kolaylaştırmak amacıyla yol masraflarını karşılayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x