Kenan Kaffar’dan iletişim alanında dikkat çeken açıklamalar

5N1PR İletişim Danışmanlığı Kurucu Ortağı Kenan Kaffar, son dönemde yaşanan Halkla İlişkiler sektöründeki gelişmelere dair dikkat çeken açıklamalar yaptı. Portföylerinde yaklaşık 40 kurumun yer aldığını söyleyen Kenan Kaffar, kurucu ortak Göksun Kuburlu ile gazetecilik ve kurumsal iletişim deneyimlerinden yola çıkarak sektörde birçok fark ortaya koyduklarına inandığını aktardı ve şunları söyledi:

“Yaptığımız işin temelinde doğru zamanda, doğru bir strateji belirlemek ve çok sayıda değişken arasında planları hayata geçirmek yatıyor. Kurulduğumuz günden bu yana sektörde bir boşluk görmek ya da bu boşluğu doldurmak gibi bir niyetimiz olmadı. İşimizi yaparken en büyük motivasyonumuz sorumluluk duygumuzdu. Bu da beraberinde yeniliklere açık olmayı, doğruluğuna inandığımız alanları savunmayı ve disiplinli bir çalışmayı getirdi. Bu sayede hepsi kendi alanında deneyimli çalışma arkadaşlarımızla yukarıda bahsettiğim çok sayıda önemli kuruma başarıyla hizmet eden bir danışmanlık şirketi haline geldik.”

Türkiye’de İş Dünyası dergisinde yer alan röportaja göre iletişime hiçbir zaman tek taraflı bakmadıklarını belirten Kaffar, doğru ekibin önemli olduğunu şu şekilde açıkladı:

“Tüm sektörler için hız ve değişime ayak uydurmak gitgide zorlaşıyor ve rekabetin arttığı bir ortam, mevcut zorlukları çok daha belirgin hale getiriyor. Bu durum şüphesiz bizim sektörümüz için de geçerli. Bu anlamda ekibimizi kurarken bu değişime ayak diremeyen, her anlamda güncel gelişmeleri takip eden ve fark oluşturmak isteyen ekip arkadaşlarımızla çalışmayı önceliklendiriyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana ekip uyumuna büyük bir önem verdik. Uzun süredir sektörün içinde olmamız ve bu sayede geliştirdiğimiz iş ve sosyal ilişkilerimiz sayesinde bu uyumu optimum düzeyde yakalayabildiğimize inanıyoruz.”

“YAPTIĞIMIZ İŞİN TEK BİR DOĞRUSU YOK!”

“PR sektöründe değişim rüzgarına uyum sağlayabilmenin en önemli yollarından biri gelişim odaklı hareket edebilmek. Yaptığımız işin tek bir doğrusu yok ve sadece tek bir değerden bahsedebilmek mümkün değil. Bu yüzden değişime direnmek yerine dünyada yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ederek maksimum düzeyde adapte olabilmeyi önceliklendiriyoruz. Bu, ajansımızın duruşu olduğu kadar danışmanlık verdiğimiz kurumlara da yaklaşım şeklimizin bir parçası.”

“MALATYALI OLMAKTAN GURURLUYUM”

Malatyalı olan Kaffar, doğduğu yerden övgüyle bahsederken şu ifadeleri kullandı:

“Malatyalı olmaktan hayatımın her döneminde büyük bir gurur duydum. Her fırsatta da doğduğum ve büyüdüğüm şehirden gururla bahsetmeye gayret gösteriyorum ve Malatya için elimden geldiği ölçüde çalışmalarımı sürdürüyorum.” Bugüne kadar elde ettikleri başarıların en büyük referans kaynakları olduğunu dile getiren Kaffar, iş yaşamında etkili olan isimlerden şu şekilde bahsetti; “Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu da önemli bir referans. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü olan duayen gazeteci Vahap Munyar’ı da saygıyla anmak isterim. Yetiştiğim kültürün, iş dünyasında geliştirdiğim ilişkilerde şüphesiz pozitif bir etkisi var ancak yaptığımız iş bir ekip işi. Hem en güzel zamanlarda hem de kriz anlarında paydaşlarınızla geliştirdiğiniz hiçbir ilişkinin tek bir nedeni ya da tek bir sorumlusu olduğuna inanmıyorum. Ajansımızın kuruluşundan bugüne kadar bizimle çalışan herkesin bugünkü noktaya gelmemizde emeği olduğu düşüncesindeyim.”

“DİSİPLİNLİ ÇALIŞMA BAŞARIYI BERABERİNDE GETİRİYOR”

Hedef kitleye yönelik etkili iletişim kurma konusunda kullandıkları stratejileri aktaran Kenan Kaffar, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Aslında bir sır olmayan ve herkesin hemfikir olabileceği ama kimi zaman uygulamada önceliklendirmeyen başlıklarla hareket ediyoruz. Hem danışmanlık verdiğimiz kurumlarla hem de işimizin ayrılmaz bir parçası olan basın mensuplarıyla insani iletişimi hiçbir zaman ikinci sıraya koymuyoruz. Elbette profesyonel bir iş ilişkisi temelinde kurduğumuz iletişimimizde ahlaki ve insani sorumluluğumuzu koruyabilmek hayati derecede önem taşıyor. En iyi şekilde tüm paydaşlarımızın beklentilerini anlamaya odaklanıyoruz. Disiplinli bir çalışma, her işte olduğu gibi başarıyı da beraberinde getiriyor.”

“YENİLİKLERİ YAKINDAN TAKİP ETMEK KAÇINILMAZ”

Gelecek planlarıyla ilgili birkaç tüyo paylaşan Kaffar, bugüne kadar izledikleri stratejilerin temel dinamiklerine bağlı kalarak, faaliyetlerini çok daha farklı alanlarda ve daha da genişlemiş ekibiyle sürdürmeyi hedeflediklerini açıkladı. Son olarak iletişim alanında teknolojinin ve sosyal medyanın getirdiği yenilikleri yakından takip etmenin kaçınılmaz olacağını ifade eden Kenan Kaffar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Dünyada değişen trendleri ve hassasiyetleri yakından izlemek; ekonomiden kültür sanata kadar pek çok alanda yeni bir rota çizme zorunluluğu da beraberinde getiriyor. Biz de bugüne kadar devam ettirdiğimiz çalışmalarımızın kapsamını sektörel anlamda geliştirerek sektörümüze ve hizmet verdiğimiz kurumlar için değer oluşturmayı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x