“Yatırım iştahının artması için desteğe ihtiyacımız var”

Malatya’dan Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21 artışla 29 milyon 54 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Üretim, istihdam ve yatırım iştahının artması demek ihracatın artması demek. İştahın artması için yeni finans desteklerine ihtiyacımız var. Finans dünyasının iş dünyasına destek olmasını bekliyoruz” dedi.

“İşletme sermayesine ihtiyacımız var”

Üretimin ve ihracatın yükselişinin sürmesi için yeni desteklere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sadıkoğlu, “Faiz, kur ve enflasyon üçlüsündeki dalgalanma iş dünyamızı zorluyor. Faiz, kur ve enflasyon üçlüsü ne kadar önemli ise üretim, istihdam ve yatırım üçlüsü de en az o kadar önemli. İş dünyası olarak kur, faiz ve enflasyonun dengede gitmesini bekliyoruz. Üretim, istihdam ve yatırım odaklı koruyucu ve kapsayıcı yeni tedbirlerin alınması şarttır. Üretim, istihdam ve yatırım iştahının artması demek ihracatın artması demektir. Daha etkili bir ihracat için finans desteklerine ihtiyaç var. Ticari kredilerde bankalar frene basmış durumda.

Kredi mekanizmasındaki bozulma sadece finansman ihtiyacı bulunan işletmeleri etkilemiyor, domino etkisiyle tüm piyasada olumsuzluklar oluşturuyor. Reel sektörün finansmana erişim taleplerine olumlu mesajlar bekliyoruz. Biliyoruz ki üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamak mümkün olmayacaktır. İşletme sermayesine ihtiyacımız var. Finans dünyasının iş dünyasına destek olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x