Her Romantik İlişkisinden Sonra Hayal Kırıklığına Uğrayanların Kendilerine Sorması Gereken 9 Soru

Her romantik ilişki normal bir şekilde bitmez ve hayal kırıklıkları yaşamak oldukça doğaldır. Bu süreçte önemli olan kendine doğru soruları sormak ve bu soruları dürüst bir şekilde cevaplamak. Sana yardımcı olabilecek birkaç soruyu aşağıda bulabilirsin!

1. Acaba ne istediğimi tam olarak bilmiyor muyum?

Hayatı kolaylaştırmak için ne istediğini bilmen gerekiyor. Bilmediğin takdirde insanlar seni sürekli ‘ne istediğini bile bilmiyorsun’ diyerek rahatsız edeceklerdir. İlişiklerini ve yaşanmışlıkları bir yana bırak ve sadece kendinin ne istediğine odaklan. O zaman problem olarak gördüğün şeylerin ne kadar kolay olduğunu anlayacaksın.

2. Karşımdaki kişinin ne istediğini görmezden mi geliyorum?

Bunu bencil ya da narsistik olarak görmemen için baştan uyaralım. Sadece kendi isteklerinin başkasının isteklerinden daha önemli olup olmadığına neye göre karar veriyorsun bunun üzerine düşün ve başkalarının istekleri karşısında nasıl bir tavır takındığını hatırlamaya çalış.

3. Kendimi yeterince tanıtamıyor muyum?

Karşındaki kişi seni rahatsız eden davranışlarda bulunuyor ve sen pek de hoşlanmadığın durumlarla karşı karşıya gelmiş oluyorsun. Bu durumda ya karşındaki kişi seni hiç tanımıyordur ya da bunları bile isteye sırf sen rahatsız ol diye yapıyordur. Bunu aklından çıkarmamaya çalış!

4. Karşımdaki kişi için farklı birine mi dönüşüyorum?

Sırf birisi için kendine bir karakter yarattığını düşünüyorsan bunun önüne geçmek için kendini çok iyi tanıman gerekiyor. Eğer kendine yabancılaştığın durumlarla karşılaşıyorsan, sırf sevdiğin kişi için kendinden ödün vermişsin ve olmadığın bir kişiye dönüşmüşsün demektir.

5. Kendi isteğimi karşımdaki kişiyi kaybetmemek için aktaramıyor muyum?

Sırf karşındaki kişiyi kaybetmemek için kendinden, isteklerinden hiç ödün verdin mi diye bir düşün. Eğer cevabın evet ise bu zaten sağlıklı bir ilişki değil ve bitmesi sana fayda sağlar. Kendi isteklerini dahi söyleyemediğin bir ilişkide nasıl mutlu olabilirsin ki?

6. Geçmişte yaşadığım sorunları ilişkilerime yansıtıyor muyum?

Geçmiş ilişkilerini, ailevi ya da kişisel sorunlarını ilişkiye yansıtmak çoğu zaman sorun doğurur. Belki de farkında olmadan geçmişteki sıkıntılarını ilişkine yansıtıyorsun ve bu da sağlıksız bir ilişkiye ardından da seni mutsuz etmeye itiyor olabilir.

7. Bazı şeyleri görmemek için neden bu kadar ısrar ediyorum?

‘Çok sevmekten gözüme perde inmiş, olanları görememişim’ diyen biri illa ki olmuştur çevrende. Aynı şeyi sen de yaşamış olabilirsin. Karşındaki kişiyi o kadar çok seviyorsun ki bir yerden sonra yaptıklarını, hatalarını göremez hale geliyorsun. Bu nedenle zarar görmemek için mantığını her zaman ön planda tutacak şekilde hareket etmeni öneririz.

8. Sorunları çözmek için çaba gösteriyor muyum?

İlişki içerisindeyken karşılaştığın sorunlar karşısında takındığın tavrı daha önce hiç durup düşündün mü? Hayal kırıklığına uğramanın sebeplerinden biri belki de sorunlar karşısında afallayıp doğru çözüme ulaştıramamandan kaynaklı olabilir.

9. Bundan sonra olacaklar için kendimi hazır hissediyor muyum?

Yeni bir ilişkiye başlamaya veya sonlanan ilişkiyi atlatmaya hazır olup olmadığını düşünüyor olabilirsin. Bu oldukça normal bir durum aslında ve bu süreçte en sağlıklısı kendine ve sevdiğin diğer insanlara vakit ayırmak olabilir. Bu sayede kendini tanımaya daha fazla odaklanarak ilişkide ne istediğini veya ne istemediğini daha net bir şekilde görebilirsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*