Haftaya Bu Gelişmeler Bitcoin ve Altın’ı Fiyatlayacak!

Altın ve Bitcoin, piyasadaki dalgalanmalardan yararlandı ve birkaç ayın en yüksek seviyelerine tırmandı. Piyasa analisti Eren Şengezer’e göre, altının teknik görünümü, bir sonraki ayaktan önce bir düzeltme olabileceğini gösteriyor. Fed’in politika duyuruları ve nokta grafiği, altın ve Bitcoin için önümüzdeki haftanın en önemli risk olayı olacak. Kripto analisti  Sahana Vibhute ise, Bitcoin’in çıkışının gerçek mi yoksa bir tuzak mı olduğunu değerlendiriyor.

Fed’in atacağı adım piyasaları nasıl etkileyecek?

Altın ve Bitcoin, yatırımcıların Federal Reserve’in merakla beklenen politika duyuruları öncesinde kenara çekilmesiyle, önümüzdeki haftanın başında her iki yönde de kararlı bir hamle yapmakta zorlanacak gibi görünüyor. FOMC Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’ye veriler gerektirdiği takdirde faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır olduklarını söylemesinin hemen ardından geçen hafta piyasalar Mart ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı olasılığını fiyatlıyordu. Bu haftanın başında, oranlarda herhangi bir değişiklik olmama olasılığı %50’nin üzerine çıkarak, pazar konumu dramatik bir şekilde değişti. Hafta ortasına kadar, 25 baz puanlık bir artış olasılığı %90’a ulaştı. Piyasa analisti Eren Şengezer, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu noktada, Fed’in 50 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi pek olası görünmüyor. Durum böyle olursa, ilk tepki USD’ye destek sağlayabilir ve altın üzerinde baskı oluşturabilir. Bununla birlikte, böyle bir karar aynı zamanda derinleşen bir mali krize ilişkin korkuları canlandırabilir ve güvenli liman tahvillerine doğru yeni bir kaçışı tetikleyerek ABD T-tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesine ve altın fiyatında bir ayağın yükselmesine kapı aralayabilir.

Analiste göre, diğer uçta ise, Fed finansal koşullardaki sıkılaşmayı gidermek için politika faizini değiştirmeden bıraksa bile piyasaların tekrar panik moduna girmesi muhtemel. Analist, yatırımcıların böyle bir kararı, bankacılık sektöründeki durumun kendilerine inandırılandan çok daha kötü olduğu şeklinde değerlendirebileceğini belirtiyor.

Bitcoin ve altın için kilit nokta: Powell’ın politika görünümü ve yorumları

Bununla birlikte, en muhtemel sonuç 25 baz puanlık bir zam gibi görünüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Reuters tarafından yapılan ankete katılan 82 ekonomistin 76’sı Fed’in politika faizini 25 baz puan artırarak %4,75-5 aralığına çekmesini beklediklerini söyledi. Bu senaryoda, Fed’in dili ve Başkan Powell’ın politika görünümü ve bankacılık sektörü hakkındaki yorumları anahtar olacak. Bu noktada analist, şu olasılıklara dikkat çekiyor:

Powell, SVB ile olanları önemsizleştirir ve durumu izlerken enflasyonu kontrol altına almak için gerekli politika adımlarını atmaya devam edeceklerini söylerse, USD gücünü yeniden toplayabilir ve altın üzerinde baskı oluşturabilir. Öte yandan, başkanın endişeli bir ton benimsemesi ve Banka’nın ek finansal stres belirtileri görmesi durumunda harekete geçme istekliliğini yinelemesi durumunda altın fiyatı kuzeye dönebilir.

Nokta grafiğinin piyasalara etkisi

Politika beyanının yanı sıra, Fed, nokta grafiği olarak adlandırılan revize edilmiş Ekonomik Projeksiyonların Özetini (SEP) yayınlayacak. Aralık ayındaki SEP’te, 2023 yılsonu politika faizinin medyan görünümü %5,1 olarak gerçekleşti. Ocak ayının etkileyici istihdam raporu ve sıcak enflasyon verilerinin ardından, piyasada nihai oran tahmininin %6’ya kadar yükselebileceği konuşuldu.

Politika yapıcıların, SVB’nin ardından bu kadar yüksek bir nihai oran tahmin etmesi pek olası değil. Bununla birlikte, %5,5 veya üzerinde bir nihai oran tahmini şahin bir görünüm olarak görülecektir, %5,5’in altında bir veri ise Fed’in sıkılaştırma döngüsünde bir duraklamaya yaklaştığını gösterebilir. Ek olarak, nokta grafiği bazı politika yapıcıların artık yıl sonundan önce bir faiz indirimi beklediğini gösterirse, risk duyarlılığı iyileşebilir. Analist, SEP’in etkisini şu şekilde yorumluyor:

Özetlemek gerekirse, oran kararının kendisi, yatırımcıların son kargaşadan sonra Fed’in politikasının nasıl görüneceğini anlamalarına yardımcı olamayacak. Powell’ın yorumlarına göre, revize edilmiş SEP, toz yatışmadan hafta ortasında piyasa oynaklığının artmasına neden olacak. Bu nedenle, Fed etkinliği sırasında belirli bir altın yönüne bahis oynamak riskli olabilir. ABD T-tahvil faizlerindeki hareket ve küresel hisse senedi endeksleri sisin dağılmasına yardımcı olacaktır.

Cuma günü S&P Global, Mart ayı için ön Üretim ve Hizmet PMI anketlerini yayınlayacak, ancak Fed’in ne yapacağını bilmeden olası bir piyasa tepkisi hakkında tahminde bulunmak zor.

Altın fiyatı teknik görünümü ve tahmin anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Piyasaların önümüzdeki hafta başlarında Fed olayına hazırlanırken bir konsolidasyon aşamasına girmesi durumunda, altın günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin 70’in üzerinde aşırı alım bölgesinde kalmasıyla bir düzeltme yapabilir. Bu senaryoda, 1.940 dolar ve 1.920 dolar, 1.900 doların (psikolojik seviye, statik seviye) önünde statik destekler olarak hizalanıyor.

Artan yönde, 1.980 dolar (Nisan’daki statik seviye), 2.000 dolardan (psikolojik seviye, statik seviye) önceki bir sonraki yükseliş hedefi olarak hizalanıyor. ABD T-tahvil getirilerinin düşmeye devam etmesi durumunda yatırımcıların altının aşırı alım koşullarını göz ardı edebileceğinden bahsetmek gerekiyor.

FXStreet Tahmin Anketi, bazı uzmanların altın fiyatının kısa vadede yükselmeye devam etmesini beklemediğini gösteriyor. Bir haftalık ortalama hedef, 1.950 doların biraz altında hizalanıyor. Bir aylık görünüm düşüş eğilimine girmiş gibi görünürken, bir çeyreklik görünüm hafif bir düşüş eğilimiyle nötr kalmaya devam ediyor.

Bitcoin (BTC)’nin çıkışı gerçek mi yoksa bir tuzak mı?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, son zamanlarda muhteşem hareketler sergiliyor. Bu nedenle, fiyatlar önümüzdeki hafta sonu boyunca yükselmeye devam ederek ve en erken 30.000 dolara ulaşmayı hedefliyor. Bununla birlikte, bu seviyeler, güçlü bir direnç bölgesi olmanın yanı sıra, en fazla sayıda tokenin daha yüksek bir hacimle alınıp satıldığı POC (Kontrol Noktası) olduğu için son derece önemli.

Geçmiş performansına bağlı olarak, BTC, CME Vadeli İşlemlerinde oluşan GAP’ı tamamen veya kısmen doldurmak için 20.000 dolara düşme olasılığını gösteriyor. Bu boşluklar her seferinde en azından kısmen dolduruldu. Peki mevcut Boşluk ne zaman dolacak? Bitcoin, şimdi yükseliyor ve bir sonraki güçlü direnç 30.000 dolar civarında. Fiyat daha önce büyük hacmin de kaydedildiği bu seviyelerde büyük dalgalanmalara tanık oldu. Bu nedenle, bu seviyeleri aşmak kolay olmayabilir, ancak bir kez yapıldığında ileride küçük bir boğa koşusunu tetikleyebilir.

Kaynak: Tradingview

Daha önce boğalar ve ayılar görevlerini yapmaya devam ederken token oldukça uzun bir süre bu fiyat seviyelerinde takılıp kalmıştı. Bu, platform üzerinde büyük bir hacim çekti ve bu nedenle bu seviyelerin test edilmesi, düşüş etkisini tamamen ortadan kaldırabilecek BTC için son derece önemli görünüyor. Ayrıca, Elliot Wave perspektifi göz önüne alındığında, 15.500 dolardan başlayarak 27.000 doların üzerindeki mevcut seviyelere yükselen tüm yükseliş trendinde geçerli düşüş ve yükseliş senaryoları var. Dahası, fiyat, sadece birkaç doların üzerindeki direncin reddedilmesine yol açabilecek genişletilmiş bir kanal içinde akıyor. Fiyat bu seviyeyi aşarsa, 30.000 dolarlık net bir test devam edebilir.

Dolayısıyla Bitcoin’in 30.000 dolara ulaşması ve bu seviyelerde farklı bir trend göstermesi bekleniyor. Geçmişte bu seviyelerde büyük alım satımlar yapıldı ve dolayısıyla büyük fiyat hareketi olasılığını artırıyor. Bu seviyelerden bir kırılma, seviyeleri 35.000 doların üzerine çıkararak 40.000 dolara ulaşabilirken, bir düşüş fiyatı 20.000 dolara yaklaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir