Google, kanser tedavisinde kullanılması için bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor!

Google, yapay zeka teknolojisini tıp alanında kullanmak için yeni çalışmalara başladı. Tıp alanında hayat kurtarmaya yardımcı olacak gelişme, ultrason okumaları, tıbbi dil modelleri ve kanser tedavileri için yapay zeka ile ilgili ortaklıklar Google’ın yıllık The Check Up sağlık hizmetleri etkinliğinde duyuruldu.

GOOGLE YAPAY ZEKAYI SAĞLIK ALANINDA KULLANMAK İSTİYOR

Google’ın sağlık alanında kullanmak için geliştirdiği yapay zeka uygulaması, tabi tutulan doktor düzeyinde bir tıbbi sınavda yüzde 85 puan alarak büyük bir başarı sağladı. Yapay zekanın sadece ödevlerde veya sohbetlerde işe yaramadığını, çok daha kapsamlı alanlarda bizlere fayda göstereceğini kanıtlayan bu çalışma ilerde tıp alanında kullanılabilecek. 

Engaget’de yer alan habere göre, Google, yeterli sayıda eğitimli uzmanın bulunmadığı bölgelerde ultrason cihazlarının okunmasında yapay zekanın çok önemli olduğunu düşünüyor. Sensörler her zamankinden daha erişilebilir olsa da, muayene yapmak ve görüntüleri yorumlamak için uzmanlara ihtiyaç duyuyorlar. Şirket, yapay zeka modellerinin, meme kanserinin erken teşhisi ve anne adaylarında gebelik yaşı gibi verileri tanımlayarak bu süreci basitleştirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. 

KANSER TEDAVİSİNDE YAPAY ZEKA DÖNEMİ

Google yapay zeka ile gerçekleşecek olan bu çalışmaları gerçeğe dönüştürmek için Jacaranda Health ile ortaklık kuracak. Google’ın sağlık alanındaki Yapay Zeka uygulamasının Başkanı Greg Corrado ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Yossi Matias bugün yayınladıkları bir blog yazısında,

Teknoloji devi, yapay zeka teknolojisiyle birçok hastalığın erken teşhis edileceğini söylüyor. Bu alandaki çalışmaları ciddiye alıp önemseyen Google, yapay zeka çalışmalarının sağlık alanında kullanılması için ortaklıklar kurulacağının sinyallerini veriyor.

Google özellikle de kanser hastalıklarının tedavisinde radyoterapi planlamasında yapay zekanın etkisini ölçmek için araştırmalar gerçekleştireceğini belirtiyor. Bunun için Mayo Clinic ile ortaklık kurulduğu söyleniyor. Ayrıca yapay zekanın tüberküloz göğüs röntgeni taramasında fayda sağlayacağı düşünülüyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir