Ferrari 2024’te rekor sipariş aldı

Ferrari (NYSE:RACE) Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, Cuma günü hissedarlara yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin gelecek yıla uzanan modelleri için rekor bir sipariş defterine sahip olduğunu söyledi.

Elkann, İtalyan şirketin son iki modeli olan 296 GTS “plug-in hibrid” otomobil ve Purosangue dört koltuklu otomobilin ürün portföyünü güçlendirdiğini ve “2024 yılına kadar rekor sayıda sipariş sağladığını” söyledi.

Ferrari, 2023 ile 2026 yılları arasında Elkann’ın Cuma günü yinelediği 2025 yılında beklenen ilk tam elektrikli otomobili de dahil olmak üzere toplam 15 yeni model sözü verdi.

İcra Kurulu Başkanı Benedetto Vigna, geçtiğimiz ay Avrupa Birliği’nin 2035’te sona erecek resmi bir tarihin ötesinde elektrikle çalışan otomobillerin üretimine izin verme planlarını memnuniyetle karşıladı. ICE otomobil üretimi, elektriğin içten yanmalı motorların ömrünü uzatacağını söyledi.

Vigna, Ferrari’nin Cuma günkü hissedarlar toplantısında bu temaya geri döndü.

“ICE’nin hâlâ verecek çok şeyi var ve daha yüksek enerji verimliliği ve elektrik enerjisi sayesinde ortaklarımızla birlikte CO2 emisyonlarının azaltılmasına, anlamlı bir şekilde katkıda bulunacak çözümler geliştireceğiz.”

Cuma günü yatırımcılar ayrıca geçen yıl için üst yönetim ücret paketini de onayladı.

Vigna için toplam ücretlendirme 2022 yılı için yaklaşık 5 milyon euro (5,5 milyon dolar) olarak gerçekleşti. Bu rakam, hisse bazlı uzun vadeli teşvikler için yaklaşık 1 milyon euro’yu da içeriyor.

RACE hisseleri Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %1,07 artış gösterdi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir