Bayramda oruç tutulur mu? Bayramda oruç tutmak haram mıdır? Hangi bayramda oruç tutulur?

Ramazan Bayramı’na çok az bir zaman kaldı. Tutulan oruçların sonunda Ramazan Bayramı kutlanacak. Birlik ve beraberlik için önemli olan bayramlardan olan Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı da oruç tutulur mu sorularına maruz kalıyor. Dini açıdan sevabı çok büyük olan oruç, bayram öncesinde uygulanıyor. Peki bayram günü oruç tutulur mu?

Binlerce kişinin merak ettiği bayramda oruç tutulup tutulmayacağı konusu, her sene bayram öncesinde gündeme geliyor. Bu konuda Diyanet’ten yapılan açıklamalar ise en doğru kaynak.

Bayramda oruç tutulur mu?

Bayram günlerinde insanlar bir araya gelir, küsler barışır, açlar doyurulur, boşlar doldurulur. Bayramlarda bir arada olup yemek yemek, sohbetlerde buluşmak ve neşeyle bayramı bitirmek insanlıktandır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi Müslümanlar için önemli olan günlerde oruç tutmak isteyenler de olabilir.

Oruç tutmak için, belirlenen günler vardır. Bayramda oruç tutmak ise mekruhtur. Mekruh kelimesi, İslam dini içinde yasaklanmayan; ancak yapılmaması istenen davranışlardır. Kurban Bayramı’nda ve Ramazan Bayramı’nda oruç tutmak isteyenlere kesin bir yasak yoktur; ancak bu günlerin tadını çıkarmak ve bir arada hoş zaman geçirmek için oruç tutmamak gerekir.

Bayramın hangi günlerinde tutulan oruç mekruhtur?

Bayramın 1. günü, oruç tutulması önerilmez. Diyanet tarafından sunulan kaynaklarda bu ifadeyi doğrulayan cümleler vardır. Kurban Bayramı’nın 4 günü oruç tutmak ise mekruhtur. Dini kaynaklarda yazan bilgilere göre; bayram günlerinde sevdiklerinizle zaman geçirmeniz en hayırlısıdır. Kurban kesen ailelerin ağız tadıyla bu duyguyu yaşaması, ihtiyaç sahiplerini sevindirmesi daha uygundur.

Dini açıdan Ramazan Bayramı, Allah rızası için tutulan oruçların genel iftarı olarak kabul edilir. Bayramın ilk gününde, topluca ve huzurlu bir ortamda olunması sevaptır. Dileyenler Ramazan Bayramı’nın 2. ya da 3. gününde oruç tutabilirler. Bu günlerde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Kaza orucunu, bayramda tutmak isteyenler daha sonraki döneme erteleyebilir.

Hac ve Umre görevini yapan kişilerin, bayram günlerinde o bölgede oruç tutması da mekruhtur. Çünkü Umre’de ve Hac’da zinde şekilde görevlerini yerine getirmelidir. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı günlerinde kurulan sofralar, Allah’ın sembolik sofrası olarak kabul edilir.

Arefe günü oruç tutulur mu?

Bayram arefesi oruç tutulur mu sorusunun cevabı Ramazan bayramı için evet, Kurban Bayramı içinse kişinin tercihine bağlıdır. Özellikle de 30 günlük Ramazan ayı sonrasında, Ramazan Bayramı’nın 1. günü oruç tutulması mekruh kabul edilebilir.

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isteyenler, bu dileğini diğer günlerde gerçekleştirebilir. Hz. Muhammed, iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir. Biri Ramazan Bayramı’nın ilk günü, diğeri Kurban Bayramı günleridir.

Bayramda oruç tutmak haram mıdır?

Dini bayram süreçleri içinde oruç tutmak haram değildir; ancak dinen hoş karşılanmamaktadır. Nedenine ise bayram günleri sevinç ve neşe günleridir. Birlik ve beraberliğin pekiştiği özel günlerdir. Bu günlerde ailece yemek yemek, zaman geçirmek gerekir. Oruç borcu olanlar bayram sonrasında oruç tutabilir. Bayramda oruç tutmak mekruh olacağından sonraki günlerde oruç tutmalısınız.

Bayramda oruç tutmanın haram olup olmadığıyla ilgili Diyanet’in verdiği cevap, “Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan Bayramı’nın birinci gününde ve Kurban Bayramı’nın dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur.” şeklindedir.

Bayram öncesi oruç tutulur mu?

Regaipte oruç tutulur mu sorusunun cevabı ise tüm kandiller için kapsayıcı olacak şekilde evettir. Konu ile ilgili Diyanet’in açıklaması şöyledir: Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Özellikle Kurban Bayramı öncesinde merak edilen oruç tutulup tutulmayacağı sorusu için Zilhicce ayının başlamasıyla birlikte ilk 9 gün oruç tutulması müstehaptır denebilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü arefe gününe denk gelir ve o gün bu orucun son günü kabul edilir. Zilhicce ayının önemi hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanların kesildiği zamana rastlamasıdır.

Hangi bayramda oruç tutulur?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için oruç tutmanız dinen mekruhtur. Özellikle Kurban Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isterseniz; sonraki günlerde tutmayı planlamalısınız. Arefe günlerini oruç tutmak için değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir